گرگان، خیابان ولیعصر، عدالت 13، ساختمان سینا، طبقه 4، اتاق 15

تلفن تماس : 32239307-017

سوالات متداول

این عمل به هر دو روش قابل انجام است ولی اصولا اعمال جراحی که نسبتاً طولانی می باشد بهتر است برای راحتی بیمار تحت بیهوشی عمومی انجام شود و امروزه هم در سراسر دنیا و در مراکز معتبر این عمل به روش بیهوشی عمومی انجام می شود.
اخیراٌ تبلیغات زیادی در مورد رینوپلاستی با کمک لیزر دیده می شود ولی باید دانست که لیزر جایگاهی در عمل جراحی بینی ندارد. البته لیزر وسیله مفیدی است که در مواردی که نیازمند برش دقیق هستیم (مثلا در جراحی های حنجره) از آن استفاده می کنیم ولی در عمل رینوپلاستی اصولا احتیاجی به لیزر نیست و نتیجه عمل بستگی به دقت جراح در ارزیابی های قبل از عمل و انجام دقیق و صحیح برشها و تغییرات اسکلت بینی دارد و استفاده از لیزر برای برش به جای تیغ جراحی هیچ تغییری در نتیجه عمل ایجاد نمی کند و حتی در بهترین مراکز دنیا هم از لیزر برای رینوپلاستی استفاده نمی شود.
بله، امروزه خوشبختانه با پیشرفت  تکنیک های جراحی و بیهوشی و ابزار مورد استفاده در جراحی های سینوس، نه تنها امکان انجام همزمان جراحی های سینوس و بینی مقدور می باشد بلکه اصولا برای پرهیز از تحمیل هزینه های اضافی و برای راحتی بیماران عزیز توصیه می شود که در چنین مواردی اشکالات و بیماری های سینوس با کمک جراحی آندوسکوپی سینوس همزمان با جراحی بینی انجام شود و پزشکانی که دوره فلوشیپ فوق تخصصی راینولوژی را گذرانده اند در این موارد توانایی بسیار خوبی دارند.
بسته به اینکه بینی بیمار چقدر احتیاج به کار داشته باشد متفاوت است. بطور متوسط این عمل ۲ ساعت طول می کشد.
خوشبختانه امروزه علم و تکنولوژی به یاری جراحان در همه رشته ها و از جمله گوش، حلق و بینی و جراحی سینوس آمده است و دستگاه های مدرن و پیشرفته ای برای جراحی سینوسها ساخته شده است که مهمترین این دستگاه ها، آندوسکوپی سینونس (Endovision ) می باشد که به کمک آن جراح دید بسیار وسیع و خوبی به درون حفره بینی و سینوسهای صورت پیدا می کند و امکان انجام جراحی های ظریف و دقیق را به جراحان می دهد.  دستگاه های دیگر، شامل shaver   و drilling  هستند. در گذشته نسوج پاتولوژیک و بیمار با استفاده از فورسپس از داخل سینوسها خارج می شدند که این کار سبب کنده شدن مخاط از روی استخوان ها می گردید و مخاطی که جایگزین آن می شود عملکرد طبیعی نداشت و مخصوصا عملکرد مژکها (Mucociliary Function ) از بین می رفت ولی امروزه با کمک Shaver ، پولیپها و نسوج بیمار به صورت تکه های بسیار کوچک توسط دستگاه کنده شده و خارج می شود و جراح کنترل کامل بر روی عمل دارد و نتایج آن  بسیار بهتر از روشهای قدیمی است.  همچنین با استفاده از drill  های مخصوص که برای این اعمال جراحی ساخته شده است جراح براحتی و با دقت بسیار بیشتر می تواند مشکلات استخوانی بینی و سینوسها را برطرف کند و نسبت به بازکردن دهانه سینوس پیشانی (فرونتال) و اسفنویید که در گذشته بسیار مشکل بود، اقدام نماید. کمک دیگری که تکنولوژی امروز به جراحان بینی و سینوس کرده است ابداع دستگاهی به نام navigation  می باشد که با کمک موقعیت شناسی digital  و سه بعدی هر لحظه به جراح امکان می دهد که موقعیت خود را با دقت در حد یک میلی متر در محل عمل جراحی بداند و بنابراین از صدمه  رسیدن به ارگانهای مجاور سینوس ها مانند چشم و مغز پیشگیری می شود و جراح با دقت و اعتماد به نفس بسیار بیشتری نسبت به عمل جراحی اقدام می کند.
در جراحی بسته تمام برشهای جراحی داخل بینی انجام می گیرد و هیچگونه بخیه ای روی پوست بینی وجود ندارد . این روش برای مواردی که اشکالات بینی جزیی باشد ارجح است . در روش باز برش های ظریف زیر بینی وجود دارد که با گذشت ۶ ماه از جراحی چندان قابل رویت نیست . این روش برای تمام انواع بینی قابل استفاده است .
هر فصلی مزایا و مضراتی جهت انجام دارد پس فصل خاصی برای این کار توصیه نمی شود در واقع هر زمان که شما فرصت داشتن یک هفته فراغت از تحصیل و یا محل کار را دارید بهترین زمان برای عمل شما محسوب می شود.
در کسانی که ضخامت پوست بینی زیاد دارند و نسج زیرجلدی و چربی زیرپوست بینی در آنها زیاد باشد و غضروف های بینی هم به نسبت ضعیف باشد اصطلاحا بینی گوشتی اطلاق می شود.
در مورد این افراد لازم است تغییراتی که در اسکلت استخوانی و غضروفی بینی انجام می شود بصورتی باشد که سبب تغییر زوایای اسکلت بینی شود و از برداشتن و کوچک کردن اسکلت بینی در این بیماران حتما باید پرهیز شود زیرا کم کردن و ضعیف کردن اسکلت بینی در این افراد نتیجه معکوس می دهد و امروزه با پیشرفت تکنیک های عمل جراحی بینی جراحان حتی سعی در تقویت اسکلت بینی می نمایند و با تغییر شکل و جابه جایی های مناسب در اسکلت بینی می توان ظاهر این افراد را بهبود بخشید و در صورتیکه خود بیمار هم توقع واقعی داشته باشد نتیجه در اکثر موارد قابل قبول خواهدبود.
در مورد مردانی که مشکل واضحی مثل انحراف ظاهری یا انحراف تیغه بینی دارند با بررسی دقیق و مصاحبه قبل از عمل می توان بیمار مناسب برای عمل را تشخیص داد. ولی در مورد مردانی که از نظر ظاهر بینی و انحراف آن مشکلی ندارند و تمایل به عمل جراحی دارند ممکن است کاندیداهای خوبی برای عمل جراحی نباشند.
در عمل جراحی زیبایی بینی حتما لازم است جراح توجه خاصی به تیغه وسط بینی داشته باشد و در صورتیکه هرگونه انحراف یا کجی در آن وجود داشته باشد نسبت به اصلاح آن اقدام کند. بنابراین اصولا تنفس بیمار مانند قبل از عمل یا حتی بهتر از آن خواهد شد.
انجام فعالیت های شغلی سبک ۴ روز پس از جراحی امکان پذیر است . برای مشاغل سنگین تا دو هفته بهتر است استراحت وجود داشته باشد .
بهتر است ارتودنسی کامل شود و بعد عمل جراحی بینی انجام شود، ولی عمل جراحی بینی همزمان با داشتن ارتودنسی معمولا مشکلی ایجاد نمی کند.

طرح سوال